Selected Hukuki HizmetlerTürkiyede Site Yönetimleri Nasıl Çalışır

Site yönetimleri 634 nolu kat mülkiyeti kanunu itibariyle oluşturulur. Herhangi bir kişi bir siteden daire alırsa yönetim planındaki kurallara uymak ve uygulamakla yükümlüdür. Emlak acentenize tapunuzu aldığınızda site yönetimiyle ilgili bilgileri kendilerinden edinebilirsiniz. Genellikle yönetim planı aksi oluşturulmadıkça inşaat firmasınca düzenlenmiştir.

 

Site yönetimi oluşturulması ve site toplantısının düzenlenmesi

Eğer nitelikli bir siteden gayrimenkul aldıysanız inşaat firması site yönetimini ilk etap oluşturmuş bulunacaktır. Aksi bir durumda diğer site sakinleriyle bir araya gelip site yönetimi ve toplantısı düzenleme durumunda kalabilirsinizi. Site yönetimi oluşturulabilmesi için site sakinleri bir araya gelip toplantı yapmak zorundadırlar. Aşağıda bu konu ile ilgili izlenilecek yolu bulabilirsiniz;

 

Toplantı gündeminin oluşturulması ve daire sahiplerine davetiyelerin gönderilmesi

Toplantıda kararı alınacak konuların (site yönetiminin kurulması, yönetim kurulunun belirlenmesi, aidatın belirlenmesi, kapıcı ve diğer site elemanlarının yapacağı işlerin görüşülmesi gibi) gündeme yazılması. Kat mülkiyeti kanununa göre gündem ve davetiyeler hazırlanmadıysa herhangi bir karar almayabilirsiniz. Daire sahiplerine toplantı yeri ve saatini bildirmekle yükümlüsünüzdür.

 

Toplantı tarih ve saatinin belirlenmesi

Her iki toplantı için toplantı yeri ve zamanını bildirmeniz gerekmektedir. Eğer ilk toplantıda gerekli görülen %51 çoğunluk sağlanmaz ise ikinci toplantı çoğunluğa bakılmazsızın yapılır. İkinci toplantı ilk toplantı gününden en fazla 7 gün içinde yapılmak zorundadır.

 

Yasal Davet

Toplantı gündemiyse beraber yasal davet her daire sahibini ulaştırılmalıdır. Bir kopya da sitenin panosuna herkesin görebileceği şekilde asılabilir. 2 farklı şekilde davetiyeler daire sahiplerine ulaştırılabilir.

1-Bu davetiyeler daire sahiplerine imza karşılığı ulaştırılabilir.
2-Eğer daire kullanılmıyor veya kiralanmış ise, yasal davetiye daire sahibine imza karşıiığında posta yolu ile gönderilebilir. Davetiyelerin kabulü sonrasında imzalanan dokümanlar yönetimde toplanarak saklanır.

 

İlk Toplantı

Toplantı öncesi karar defteri ve çalışma sistemi hazırlanır. Toplantıya katılacakların imzasının alınacağı tutanak hazırlanır. Eğer çoğunluk sağlanırsa toplantıya geçilir. Sağlanmazsa ikinci toplantı için yeniden toplanılır.

 

Gerektiği Takdirde İkinci Toplantı

İkinci toplantıda daire sahipleri çoğunluğu artık geçerli değildir. Sadece 1 daire sahibi bile toplantıda olsa ve diğer davetiyeler kanuna uygun şekilde dağıtılmışsa toplantı yapılır ve bu tek kişi gerekli gördüğü kararları alır. Bütün kararlar toplantı ya katılanların %51 tarafında alınır ve karar defterine işlenir. Site yönetimi oluşturulduktan sonra yönetici ocak ayına kadar atanır. Yöneticinin site yönetimiyle ilgili alacağı yetkiler (avukata yetki verme, sosyal güvenlik kurumunda işleri yönetme, banka hesaplarını kontrol etme, vergi dairesinde gerekli işlemleri yapma) belirlenip dikkatl bir şekilde karar defterine yazılması gerekir. Buna istinaden site yönetimi noter huzurunda yöneticiye tüm bu görevler konusunda yetki verir.